ՀՀ Ազգային ժողովում մարտի 14-ին աշխատանքն է ավարտել ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի համատեղ նիստը՝ Արմեն Աշոտյանի եւ Կոնստանտին Կոսաչովի համանախագահությամբ, որի արդյունքում կողմերը՝ հանձինս նիստի համանախագահների ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որով կարեւորվել է երկու պետությունների միջեւ բարեկամության եւ համագործակցության շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը:
Համատեղ հայտարարությունում անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների օրենսդրության ներդաշնակեցման գործընթացին, նախանշվել են միջազգային հարթակներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադառնալով գլոբալ անվտանգությանն ու տարածաշրջանային մարտահրավերներին՝ կողմերը կարեւորել են միջազգային խնդիրների կարգավորման հարցում ՄԱԿ-ի եւ այլ միջազգային ճանաչում ունեցող կառույցների առանցքային դերի ամրապնդումը՝ միջազգային իրավունքի նորմերի պահպանմամբ, ինչպես նաեւ հարգելով այլ պետությունների շահերը:
Կողմերն ընդհանուր առմամբ բարձր են գնահատել երկկողմ հարաբերություններում ձեռք բերված հաջողությունները, ինչպես նաեւ ռուս-հայկական արդյունավետ փոխգործակցությունը Եվրասիական տնտեսական միության, ՀԱՊԿ-ի եւ ԱՊՀ շրջանակներում:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացին՝ կողմերը հաստատել են ձգտումը շարունակելու փնտրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ եւ փոխընդունելի լուծում՝ հիմնված այն սկզբունքների վրա, որոնք ամրագրված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հնչեցրած համատեղ հայտարարություններում եւ 2017 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների համատեղ հայտարարության դրույթներում: Կողմերը նաեւ ընդգծել են վստահության վերականգնմանն ուղղված համալիր միջոցառումների լիարժեք պահպանման եւ կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը, ինչի մասին հնչեցվել է Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներում, նաեւ 2017 թվականին Ժնեւում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամանակ:
Համատեղ հայտարարությունում կողմերն անդրադարձել են նաեւ առեւտրատնտեսական փոխգործակցության ոլորտում առաջընթացի միտումներին, 2017 թվականի ընթացքում երկկողմ ապրանքաշրջանառության աճին, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում տնտեսական համագործակցության հեռանկարներին:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը ստորագրված հայտարարությամբ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հանձնաժողովների հաջորդ համատեղ նիստն անցկացնել 2018 թ. երկրորդ կեսին, Մոսկվայում:
Անդրադառնալով ստորագրված հայտարարությանը՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ հայ եւ ռուս պատգամավորները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում վերահաստատել են Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի եւ Ժնեւի հայտարարությունների կարեւորությունը:

On March 14, in the RA National Assembly the joint sitting of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the RF FA Council of Federation Committee on International Affairs co-chaired by Armen Ashotyan and Konstantin Kosachev ended its work, as a result of which, the parties signed a joint statement, by which highlighted the continuous development and strengthening of friendship and cooperation between the two states.
The joint statement touched upon the process of harmonisation of the legislation of the two countries, pre-indicated issues on the development of cooperation on the international platforms.
With regards to the global security and regional challenges, the parties highlighted the enhancement of the key role of the UN and the structures of other international recognition in the settlement of international problems, by preserving the norms of international law, as well as honouring the interests of other states.
Parties, in general, highly assessed the successes achieved in the bilateral relations, as well as the Russian-Armenian effective cooperation within the frameworks of the Eurasian Economic Union, the CSTO and the CIS.
Regarding the Nagorno Karabakh settlement process the parties approved the aspiration to continue seeking a peaceful and mutually admissible solution for Nagorno Karabakh conflict settlement based on the principles which are enshrined in the joint statements voiced by the Presidents of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries and in the joint statement of the heads of the delegations of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries in Vienna on December 7, 2017. The parties also underlined the necessity of the full preservation and fulfillment of the complex events aimed at the restoration of the confidence, about which was voiced in Vienna and Saint Petersburg Summits, as well as during the meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan in Geneva in 2017.
In the joint statement the parties also touched upon the tendencies of the progress in the sphere of trade-economic cooperation, the growth of bilateral goods turnover during 2017 and the perspectives of economic cooperation in the EEU framework.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan and the Chair of the RF FA Council of Federation Committee on International Affairs Konstantin Kosachev reached an agreement to hold the next joint sitting of the Committees in the second half of 2018 in Moscow.
Armen Ashotyan noted that the Armenian and the Russian MPs reaffirmed the importance of the statements of Vienna, Saint Petersburg and Geneva in the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict.